Encyklopedia Dzieciństwa

Z Encyklopedia Dzieciństwa
Skocz do: nawigacja, szukaj
ENCYKLOPEDIA DZIECIŃSTWA

pierwsza encyklopedia o dziecku i dzieciństwie


Dzieci są zaskakujące, nieprawdopodobne, zdumiewające, dla części dorosłych rozczulające, dla innych frustrujące, a dla nas przede wszystkim niezbadane i fascynujące. Z tego właśnie względu uruchamiamy unikatowy projekt i prezentujemy pierwszą tego typu w Polsce publikację internetową - Encyklopedię dzieciństwa, której pomysłodawcą i redaktorem naukowym jest prof. zw. dr hab. Danuta Waloszek. To interdyscyplinarne opracowanie nie jest dziełem zamkniętym. Będzie ono stale uzupełniane, aktualizowane i rozbudowywane we współpracy z Autorami z całej Polski - zarówno z tymi, którzy do tej pory włączyli się w te prace, a ich hasła są już dostępne na platformie, ale też z tymi, którzy uczynią to w przyszłości, a dla których problematyka związana z dzieckiem i dzieciństwem jest kluczowym obszarem poszukiwań teoretyczno-empirycznych. Ufamy, że Encyklopedia dzieciństwa stanie się ważnym źródłem wiedzy o dziecku, z której korzystać będą naukowcy, nauczyciele, rodzice, studenci, a rzetelność zamieszczanych tam opracowań sprawi, że zyska uznanie czytelników. Zapraszamy do lektury i opracowania kolejnych haseł!


PRZYKŁADOWY ARTYKUŁ
Hasło dotyczy funkcji i roli krzyku małego dziecka – jako sygnału i impulsu dla rodziców/ opiekunów do działania oraz rozpoznawania jego potrzeb. Ponadto poruszone zostaną kwestie więziotwórcze i komunikacyjne tego zachowania oraz jego zmiany w czasie dzieciństwa. Hasło opracowane zostanie głównie w ujęciu socjobiologicznym i ewolucyjnym choć poruszone będą społeczne aspekty krzyku jakim jest manipulacja oraz stereotypy z nim związany (np. forma władzy, wzbudzania leku i sprawowania kontroli – zarówno oczami dorosłych jak i dzieci).

Krzyk jest przejawem aktywności dziecka od pierwszych chwil życia. Niekiedy bywa delikatny (kwilenie) a niekiedy donośny. Pierwszy krzyk informuje o działaniu układu oddechowego oraz reaktywności układu nerwowego. Od pierwszych chwil życia spełnia on różne funkcje od informacyjnej, diagnostycznej do bodźca przyciągającego uwagę opiekuna.

Zobacz cały arytkuł Krzyk
KOMITET NAUKOWY
  1. Waloszek Danuta - profesor, pedagog, przewodnicząca komitetu naukowego
  2. Muszyński Heliodor – profesor, członek honorowy, pedagog
  3. Wilgocka-Okoń Barbara – profesor, członek honorowy, pedagog
  4. Auleytner Julian – profesor, polityka oświatowa
  5. Cichy Maria – profesor, biolog
  6. Kwiatkowski Stefan – profesor, pedagog, polityka oświatowa
  7. Michalak Marek – Rzecznik Praw Dziecka
  8. Pilch Tadeusz – profesor, pedagog społeczny
  9. Potyrała Katarzyna – doktor hab., biolog
  10. Szczepska-Pustkowska Maria – doktor hab., pedagog
  11. Buliński Tarzycjusz – doktor, antropolog
  12. Olczak Agnieszka – doktor, pedagog

Szablon:Clear