Encyklopedia Dzieciństwa

Z Encyklopedia Dzieciństwa
Skocz do: nawigacja, szukaj
ENCYKLOPEDIA DZIECIŃSTWA

pierwsza encyklopedia o dziecku i dzieciństwie


Dzieci są zaskakujące, nieprawdopodobne, zdumiewające, dla części dorosłych rozczulające, dla innych frustrujące, a dla nas przede wszystkim niezbadane i fascynujące. Z tego właśnie względu uruchamiamy unikatowy projekt i prezentujemy pierwszą tego typu w Polsce publikację internetową - Encyklopedię dzieciństwa, której pomysłodawcą i redaktorem naukowym jest prof. zw. dr hab. Danuta Waloszek. To interdyscyplinarne opracowanie nie jest dziełem zamkniętym. Będzie ono stale uzupełniane, aktualizowane i rozbudowywane we współpracy z Autorami z całej Polski - zarówno z tymi, którzy do tej pory włączyli się w te prace, a ich hasła są już dostępne na platformie, ale też z tymi, którzy uczynią to w przyszłości, a dla których problematyka związana z dzieckiem i dzieciństwem jest kluczowym obszarem poszukiwań teoretyczno-empirycznych. Ufamy, że Encyklopedia dzieciństwa stanie się ważnym źródłem wiedzy o dziecku, z której korzystać będą naukowcy, nauczyciele, rodzice, studenci, a rzetelność zamieszczanych tam opracowań sprawi, że zyska uznanie czytelników. Zapraszamy do lektury i opracowania kolejnych haseł!


PRZYKŁADOWY ARTYKUŁ
Hasło dotyczy funkcji i roli krzyku małego dziecka – jako sygnału i impulsu dla rodziców/ opiekunów do działania oraz rozpoznawania jego potrzeb. Ponadto poruszone zostaną kwestie więziotwórcze i komunikacyjne tego zachowania oraz jego zmiany w czasie dzieciństwa. Hasło opracowane zostanie głównie w ujęciu socjobiologicznym i ewolucyjnym choć poruszone będą społeczne aspekty krzyku jakim jest manipulacja oraz stereotypy z nim związany (np. forma władzy, wzbudzania leku i sprawowania kontroli – zarówno oczami dorosłych jak i dzieci).

Krzyk jest przejawem aktywności dziecka od pierwszych chwil życia. Niekiedy bywa delikatny (kwilenie) a niekiedy donośny. Pierwszy krzyk informuje o działaniu układu oddechowego oraz reaktywności układu nerwowego. Od pierwszych chwil życia spełnia on różne funkcje od informacyjnej, diagnostycznej do bodźca przyciągającego uwagę opiekuna.

Zobacz pozostałe wyróżnione artykuły z dziedziny chemii.
KOMITET NAUKOWY
 1. Waloszek Danuta - profesor, pedagog, przewodnicząca komitetu naukowego
 2. Muszyński Heliodor – profesor, członek honorowy, pedagog
 3. Wilgocka-Okoń Barbara – profesor, członek honorowy, pedagog
 4. Auleytner Julian – profesor, polityka oświatowa
 5. Cichy Maria – profesor, biolog
 6. Kwiatkowski Stefan – profesor, pedagog, polityka oświatowa
 7. Michalak Marek – Rzecznik Praw Dziecka
 8. Pilch Tadeusz – profesor, pedagog społeczny
 9. Potyrała Katarzyna – doktor hab., biolog
 10. Szczepska-Pustkowska Maria – doktor hab., pedagog
 11. Buliński Tarzycjusz – doktor, antropolog
 12. Olczak Agnieszka – doktor, pedagog

Szablon:Clear